Articles

Czy wiesz, że Maraton Ateński

Nowoczesny Maraton Ateński upamiętnia bieg posłańca z pola bitwy w miejscu miasta Maraton w Grecji do Aten w 490 r. p.n.e., przynoszącego wieści o zwycięstwie Greków nad Persami. Legenda głosi, że posłaniec przekazał doniosłą wiadomość „Niki! („zwycięstwo”), a następnie upadł i zmarł, ustanawiając w ten sposób precedens dla dramatycznych konkluzji maratonu.Kiedy nowoczesne igrzyska olimpijskie zostały zainaugurowane w 1896 roku w Grecji, legenda posłańca została ożywiona przez 24,85 milowy (40 000 metrów) bieg z mostu Maratońskiego do stadionu olimpijskiego w Atenach. Tradycyjnie ostatnie wydarzenie olimpijskie, pierwszy zorganizowany maraton 10 kwietnia 1896 roku był szczególnie ważny dla wszystkich Greków. Grecja była gospodarzem tych pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Grecy nie zdobyli jeszcze medalu i mieli ostatnią szansę, by przynieść chwałę swojemu narodowi. Dwadzieścia pięć biegacz zbierać na Maratoński Most. Starter wymamrotał kilka słów, wystrzelił z pistoletu i rozpoczął się wyścig. „Podniecenie tłumu czekającego na mecie na nowo wybudowanej replice starożytnego stadionu w Atenach było nie do opisania” – pisze grecki historyk Quercetani. Spiridon Louis, grecki pracownik poczty z wioski Marusi i weteran kilku długich marszów wojskowych, przekroczył linię mety o siedem minut przed resztą stawki. Jego czas na dystansie 40 kilometrów wyniósł 2 godziny, 58 minut i 50 sekund. Gdy było już po wszystkim, dziewięciu biegaczy ukończyło bieg, w tym ośmiu Greków. Naród gospodarzy był zachwycony, a maraton się narodził.

Stany Zjednoczone były jednym z 9 narodów na Olimpiadzie w Atenach w 1896 roku, dzięki sponsorowaniu sportowców przez Boston Athletic Association. Biegacz średniodystansowy Arthur Blake był jedynym Amerykaninem, który wziął udział w pierwszym maratonie. Blake zdobył srebrny medal w biegu na 1500 metrów 3 dni przed maratonem, ale niestety był wyczerpany i zrezygnował po przebiegnięciu około 14,5 mili. Planowanie pierwszego maratonu w Ameryce Północnej rozpoczęło się na statku wracającym do Stanów Zjednoczonych. Pierwszy doroczny maraton Boston Athletic Association odbył się 19 kwietnia 1897 roku, a data ta została wybrana dla upamiętnienia słynnej przejażdżki Paula Revere’a w 1775 roku.

Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 1908 roku dystans maratonu został zmieniony na 26,2 mili, aby pokonać trasę z zamku Windsor do stadionu White City, przy czym dodano 2,2 mili, aby wyścig mógł zakończyć się przed lożą widokową rodziny królewskiej. To dodało dwie mile do trasy i jest źródłem tradycji Maratonu, w której krzyczy się „Boże chroń Królową!” (lub innych słów odnoszących się do królowej) po przekroczeniu 24. mili. Po 16 latach gorących dyskusji, dystans 26,2 mili został ustanowiony na Olimpiadzie w Paryżu w 1924 roku jako oficjalny dystans maratonu.

Dzisiaj maratony stały się tradycją biegową na całym świecie. Jednak coroczny maraton w Atenach, od którego wszystko się zaczęło, ma tradycję i atrakcyjność jak żaden inny. W 1996 r., w setną rocznicę nowoczesnego maratonu ateńskiego, ponad 3000 biegaczy z całego świata zebrało się, by biec śladami posłańca.

Paul Samaras, gospodarz pakietu Apostolos Greek Tours „Athens Marathon Tour”, z niecierpliwością czeka na możliwość podzielenia się historią i kulturą swojej ojczystej Grecji z tym wyjątkowym i zachwycającym sposobem na przeżycie jedynego w swoim rodzaju doświadczenia biegowego.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z historią Maratonu Ateńskiego. Artykuł jest autorstwa Theodore P. Perros i został pierwotnie opublikowany w Ahepan Magazine, Fall 2001.